Објавено на:

Талибанците извршија јавна егзекуција на маж осуден за убиство, братот на убиенот пет пати пукал во осуденикот

t

Талибанците денеска извршија јавна егзекуција на маж осуден за убиство во северен Авганистан, трето погубување извршено во последните пет дена. Илјадници луѓе ја гледаа егзекуцијата на спортски стадион во Шеберган, главниот град на северната провинција Јавзјан, и покрај снежната бура.

Братот на убиениот, според очевидци, пет пати со пушка пукал во осуденикот. Обезбедувањето околу стадионот било силно, изјавил сведок кој сакал да остане анонимен, пишува АП.

Ова e петто јавно погубување откако талибанците ја презедоа власта во Авганистан во август 2021 година, кога американските и НАТО трупите се повлекоа од земјата. Талибанците, и покрај првичните ветувања за поумерено владеење, веднаш по доаѓањето на власт почнаа да спроведуваат строги јавни казни – егзекуции, камшикувања и каменувања.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Погребан матичниот лекар Ацо Трпковски, нема осомничени…

67 годишниот Ацо Трпковски – матичен лекар…

УБИЕНОТО ДЕТЕ ВО ПРИЛЕП ИМА САМО 14…

Момче на 14 годишна возраст синоќа околу…

Талибанците извршија јавна егзекуција на маж осуден…

Талибанците денеска извршија јавна егзекуција на маж…

Не е повеќе Авганистан најголем светски производител…

Според ОН, Мјанмар бележи значителен пораст на…

Српската полиција на нозе, се контролираат сите…

Веста за бруталното убиство на Вања не…