Објавено на:

Талибанците направија распоред: Мажите и жените од Авганистан ќе одат во парк во различни денови

t

Талибанското Министерство за промоција на доблести и спречување на пороци денес нареди дека сите забавни паркови мора да спроведуваат родова сегрегација, што значи дека семејствата повеќе не можат да одат заедно на тие места.

Според распоредот на министерството, жените од недела до вторник ќе можат да одат во забавните паркови во и околу Кабул и ќе мора да носат исламски хиџаб, додека мажите ќе можат да се забавуваат од среда до сабота.

Авганистанките сè уште не смеат да одат во средно училиште

Талибанците во средата ја продолжија забраната за средно образование за девојчињата, а одлуката предизвика протести кај наставниците, студентите и активистите за правата на жените.

Во петокот десетици жени беа приведени на аеродромот во Кабул и не пристигнаа на нивниот лет бидејќи не беа придружувани од маж.

„Родовиот апартхејд во Авганистан зема замав на застрашувачки начин“, рече Хедер Бар од Human Rights Watch (HRW).

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Притвор за тројца мажи кои претепале две…

Основното јавно обвинителство Кочани поведе постапка против…

Македонските ракометарки загубија од Шпанија

Македонската женска ракометна репрезентација загуби вечерва на…

Талибанците извршија јавна егзекуција на маж осуден…

Талибанците денеска извршија јавна егзекуција на маж…

(Видео) Шокантно: Маж тепа жени во метро…

Надзорните камери во Барселона снимија шокантен напад…

Психичкото семејно насилство зема замав, сѐ почесто…

Ако претходните години најчеста форма на семејно…