Технолошките гиганти повторно ја одминаа Македонија: Фејсбук инвестира во Грција

t

Матичната компанија Facebook, Meta Platforms, Inc, наводно е во напредни дискусии за основање на грчка подружница, под чиј капа ќе може да се префрлат меѓународните активности кои моментално се спроведуваат во други земји.

Дискусиите се исто така во напредна фаза за стекнување на Accusonus, Inc, грчка стартап компанија која развива софтвер за музичка продукција/изведба и поправка на аудио.

Катимерини разбира дека Мета Платформи ќе купи 100% од Accusonus од нејзините основачи и акционери, Александрос Цилфидис, Елијас Кокинис и Мајкл Цанес, како и другиот акционер, Big Pi Ventures, ко-основач на Марко Веремис, чија вредност на претпријатието е помеѓу 70 и 100 милиони евра.

Договорот се очекува да биде потпишан во петок по неколкумесечни преговори. Релевантни најави се очекуваат на почетокот на следната недела.

Мета платформи ќе ги продолжи операциите на Accusonus во Грција, а особено во Атина и Патра, каде што има канцеларии, но е со седиште во Масачусетс, САД.

Сепак, ќе инвестира и за понатамошен развој на компанијата за да ги обезбеди аудио решенијата што ги бара светот на виртуелната реалност или метаверс, развиен од американскиот технолошки гигант. Ова ќе осигури дека грчкиот стартап ќе стане важен глобален столб на метаверзумот.

Терминот метаверс е спојување на реалноста и 3Д виртуелните светови со фокус на социјалната поврзаност.

Згора на тоа, уште во септември, раководителите на Мета платформи беа во контакт со грчката влада со цел да се оценат изгледите за основање подружница во Грција и трансфер на значителен број нивни вработени од други делови на светот во земјата. Разговорите со владиниот персонал ги предводеше Алексис Пателис, шеф на финансиската канцеларија на премиерот Киријакос Мицотакис.

Дискусиите опфатија детални презентации и на даночната и работната рамка во Грција, како и на осигурителната покриеност, бенефиции и стимулации кои веќе се донесени за привлекување странски работници и компании да се преселат.

Успехот на Грција во привлекувањето инвестиции од технолошките гиганти како што се Мајкрософт, Амазон Веб Сервиси и Дигитален Реалти, кои ја купија грчката компанија Ламда Хеликс, одиграа одлучувачка улога во одлуките на Мета платформи.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Кој ќе го наследи Ципрас: Каселакис и…

Со 45,47 отсто од гласовите, Стефанос Каселакис…

Силни земјотреси во Грција и Италија утрово!

Серија земјотреси утрово ги стресоа Грција и…

Заев: Очекувам грчката страна целосно да го…

Имплементацијата на Договорот од Преспа продолжува и…

Грција ќе добие 2,25 милијарди евра помош…

Поплавите предизвикаа штета на над 700 квадратни…

24-часовен штрајк на бродскиот сообраќај во Грција

Траектите во цела Грција денеска ќе останат…