Објавено на:

Трамп го смрзна светот со три збора: Трета светска војна!

t

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп уште еднаш укажа на „третата светска војна“, овој пат во порака на социјалната мрежа Truth Social.

„Трета светска војна“, напиша тој без дополнителни коментари или детали.

На почетокот на април, Трамп ја објави можноста за започнување на трета светска војна под претседателот Џо Бајден. Според поранешниот шеф на Белата куќа, сега има отворени закани од земјите за употреба на нуклеарно оружје, што „никогаш не беше спомнато“ од други држави за време на неговата администрација. Тој нагласи дека под актуелниот шеф на државата тоа може да доведе до трета светска нуклеарна војна.

Во март, за време на говорот на митинг, Трамп се нарече себеси единствен кандидат за американско лидерство способен да спречи трета светска војна, чија закана, според него, е реална.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Косово ќе ја тужи Србија за злосторства…

Косовскиот премиер Албин Курти денеска изјави дека…

Трамп: Блискиот Исток „тотално надвор од контрола“

Поранешниот американски претседател тврди дека е единствениот…

Пентагон размислува за започнување на војна против…

Пентагон размислува за одлуката да се вовлече…

Трамп: Бајден со политичкиот прогон врз мене…

Рускиот претседател претходно изјави дека обвинението за…

Саливaн: Нема недоразбирање меѓу САД и Израел,…

Американскиот советник за национална безбедност Џејк Саливан…