Тргната забраната на Х (Твитер) за Алекс Џонс, се чека повторно да твитне

t

Десничарската личност стана последниот егзил на кој сопственикот на платформата Илон Маск му дозволи да се врати во X

Илон Маск потврди дека десничарската американска медиумска личност Алекс Џонс треба да се врати на платформата за социјалните медиуми X, чии поранешни сопственици го деплатформираа контроверзниот провокатор пред пет години за испраќање вознемирувачки пораки на сервисот.

Магнатот на SpaceX и Tesla, кој ја ребрендираше компанијата порано позната како Твитер во јули, ги врати сметките на неколку фигури забранети со претходниот режим на веб-страницата, откако тој заврши со преземање од повеќе милијарди долари минатата година.

И, во неделата, по анкетата во која Маск побара од корисниците на X да гласаат за тоа дали на Џонс треба да му се дозволи да се врати на услугата, милијардерот потврди дека медиумската фигура треба да се приклучи на растечката листа на претходно прогонети корисници во направи враќање.

„Народот зборуваше и така ќе биде“, напиша Маск на Х, по заклучокот од јавната анкета, која покажа дека повеќе од 70 отсто од речиси два милиони испитаници го поддржале враќањето на Џонс.

Маск ги врати и сметките на Доналд Трамп, Марџори Тејлор Грин и сатиричниот медиум „Вавилонска пчела“, меѓу неколку други, за време на неговата сопственост на гигантот на социјалните мрежи.

Сметката на Џонс е повторно активна. Тој допрва треба да состави оригинална порака, но повторно објави неколку пораки во кои му посака добредојде назад – вклучително и една од друга контроверзна медиумска фигура, Ендрју Тејт. „За да покажете почит кон Алекс Џонс за неговото триумфално враќање и да покажете почит кон Илон што е херој – кажете му на глобалистот да добие f* денес“, напиша Тејт во неделата.

Џонс, основачот на веб-страницата за теорија на заговор InfoWars, првично беше забранет во 2018 година, откако беше утврдено дека ги прекршил правилата за навредливо однесување. Тој, исто така, беше суспендиран од неколку други услуги, вклучувајќи ги YouTube и Facebook.

Маск првично ги отфрли повиците за враќање на Џонс набргу откако тој го стекна тогашниот Твитер во октомври 2022 година, велејќи дека „нема милост за никого кој би ја искористил смртта на децата за добивка, политика или слава“.

На почетокот на оваа година, на Џонс му беше наложено да плати отштета од 1,5 милијарди долари на членовите на семејството за масакрот во училиштето Сенди Хук во 2012 година, во кој беа убиени 20 деца и шест возрасни лица, поради лажно тврдење дека настанот бил „инсцениран“.

Пишувајќи на X во саботата, Маск рече дека „жестоко“ не се согласува со претходната изјава на Џонс во врска со Сенди Хук и дека неговото враќање би било „лошо за X финансиски“, но праша „дали сме платформа која верува во слободата на говорот или сме ние не?”

Минатиот месец, Маск обвини некои од главните огласувачи на X дека се обиделе да го уценат со отстранување на нивното трошење за реклами поради загриженоста за растечкиот антисемитизам на веб-страницата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Дали ВМРО ДПМНЕ стои зад повеќе од…

Дали ВМРО ДПМНЕ стои зад повеќе од…

Маск се мајтапи со Фејсбук: Ако го…

Ако го читате овој пост тоа е…

Портпаролот на Фејсбук се огласи на Твитер:…

Предмалку на својот официјален Твитер профил се…

ЕУ најави истрага за Х (Твитер) на…

Платформата е обвинета за кршење на условите…

Тргната забраната на Х (Твитер) за Алекс…

Десничарската личност стана последниот егзил на кој…