Тројца загинати во нелегална трка на автопат во Косово

t

Три луѓе загинале кога автомобил што учествувал во нелегална трка на автопат во Косово ја загубил контролата и завршил во публиката, јави дописникот на МИА од Приштина.

Покрај тројцата загинати, во несреќата на автопатот „Ибрахим Ругова“ во близина на Призрен повредени се уште тројца од гледачите на трката меѓу две возила марка „фолксваген голф“.

На повредените им е пружена лекарска помош, додека осомничениот возач на возилот кое удрило во публиката е уапсен и по налог на надлежен обвинител е притворен.

Косовските медиуми ги идентификуваат жртвите како Лорди Сиља, Молос Делија и Нуе Бибај, сите тројца момчиња од Ѓаковица. Од истиот град е и возачот кој ја предизвикал трагедијата, а кој е идентификуван како Арлинд С. и за кого се вели дека е близок роднина на еден од загинатите.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Србија формираше работна група што ќе го…

Владата на Србија формираше Работна група за…

Харадинај: Одлуката за укинување на динарот му…

По повод денешната рунда од дијалогот во…

Курти: Не сум против помош од Белград,…

Косовскиот премиер Албин Курти денеска од северниот…

Девојче од Косово е меѓу повредените во…

Министерството за надворешни работи на приштинските привремени…

Стано: Без одложување да се формира Заедницата…

Портпаролот на ЕУ, Петер Стано изјави дека…