​Турција ги зголеми каматните стапки на 40 отсто​

t

Зголемувањето на каматните стапки на турската централна банка беше двојно повеќе од очекувањето на економистите.

Централната банка на Турција во четвртокот ја зголеми основната каматна стапка на 40 отсто во обид да се справи со зголемената инфлација.

Порастот за уште 500 базични поени од претходните 35% е двојно поголем од зголемувањето што го очекуваа економистите. Проекцијата беше за зголемување од 250 базични поени.

Овој потег пазарот го сметаше како продолжение на обидите на централната банка да ја скроти зголемената инфлација и да го поддржи падот на турската лира. Инфлацијата во земјата достигна огромни 61 отсто во октомври.

„Навистина импресивен потег од страна на CBRT (Централна банка на Република Турција) – испитување на нивната православност и надминување на очекувањата“, рече Тимоти Еш, стратег за пазари во развој во BlueBay Asset Management.

„Овие момци и девојки се сериозни во борбата против инфлацијата“, додаде тој. „Треба да им дадеме признание за тоа“.

Централната банка, под нејзиниот нов шеф Хафизе Гаје Еркан, поранешен банкар од Волстрит, ги зголемува каматните стапки во серија зголемувања од 8,5% на сегашните 40% во обид да ги подигне трошоците за задолжување и да ја забави цената. се крева.

„Темпото на затегнување на парите ќе се забави и циклусот на затегнување ќе биде завршен за краток временски период“, рече регулаторот, додавајќи дека каматните стапки ќе останат на високо ниво „се додека е потребно за да се обезбеди одржлива стабилност на цените. ”

Одлуката, која беше болна за Турците, доаѓа во моментот кога земјата се обидува да направи пресврт околу неколкугодишната вртоглава инфлација и драматично ослабената валута, кои во голема мера произлегуваат од тврдоглаво лабавата монетарна политика на владата.

Лирата изгуби повеќе од 80% од својата вредност во однос на американскиот долар во последните пет години.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Да земјотреси утринава ја стресоа Анталија

Два земјотреси со јачина од 3,9 го…

Земјотрес од 4,5 степени според Рихтер ја…

Земјотрес со јачина од 4,5 степени според…

Бугарски автобус се преврте во Турција: 11…

Во Турција се преврте бугарски автобус. Повредени…

Бомбардерите „Б-1Б“ на американските воздухопловни сили пристигнаа…

Два американски бомбардери „Б-1Б Лансер“ извршија рутинска…

Ердоган: Нетанјаху е единствениот виновен за тензиите…

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, изјави…