Објавено на:

Турција официјално нуди евакуација на борците од “Азовстал”

t

Турција понуди да ги евакуира украинските борци и цивили од опколената фабрика за челик Азовстал во Мариупол, изјави во саботата за Ројтерс главниот советник на претседателот Реџеп Таип Ердоган, Ибрахим Калин.

Според турската шема, ранетите украински борци и цивили ќе бидат однесени од централата по копно до украинското пристаниште Бердјанск, контролирано од руските сили, а потоа ќе бидат испратени во Истанбул. Калин не објасни зошто е потребен трансферот на земјиште со оглед на тоа што Мариупол има свое големо пристаниште.

„Ако тоа може да се направи на тој начин, ние сме среќни да го направиме тоа. Ние сме подготвени. Всушност, нашиот брод е подготвен да тргне и да ги донесе повредените војници и други цивили во Турција“, рече Калин, додавајќи дека планот сепак може да се оствари. „Може да се случи, да. Верувам дека тоа може да се случи“.

Бродот се уште е во Истанбул. Подготвен е за пловидба, но чекаме конечно одобрение од руска и украинска страна за да замине во Бердјанск и да ги донесе повредените војници во Турција.

Минатата недела, и Русија и Украина соопштија дека евакуацијата на цивилите од големиот индустриски капацитет е завршена. Во моментов во централата останаа само борци од неонацистичкиот полк Азов и некои единици на украинската војска.
Турција понуди да ги евакуира украинските борци и цивили од опколената фабрика за челик Азовстал во Мариупол, изјави во саботата за Ројтерс главниот советник на претседателот Реџеп Таип Ердоган, Ибрахим Калин.

Според турската шема, ранетите украински борци и цивили ќе бидат однесени од централата по копно до украинското пристаниште Бердјанск, контролирано од руските сили, а потоа ќе бидат испратени во Истанбул. Калин не објасни зошто е потребен трансферот на земјиште со оглед на тоа што Мариупол има свое големо пристаниште.

„Ако тоа може да се направи на тој начин, ние сме среќни да го направиме тоа. Ние сме подготвени. Всушност, нашиот брод е подготвен да тргне и да ги донесе повредените војници и други цивили во Турција“, рече Калин, додавајќи дека планот сепак може да се оствари. „Може да се случи, да. Верувам дека тоа може да се случи“.

Бродот се уште е во Истанбул. Подготвен е за пловидба, но чекаме конечно одобрение од руска и украинска страна за да замине во Бердјанск и да ги донесе повредените војници во Турција.

Минатата недела, и Русија и Украина соопштија дека евакуацијата на цивилите од големиот индустриски капацитет е завршена. Во моментов во централата останаа само борци од неонацистичкиот полк Азов и некои единици на украинската војска.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Турски пратеник доживеа срцев удар додека…

Турски пратеник вечерва доживеа срцев удар за…

Турција: „Сериозни последици“ доколку Израел се обиде…

Турските разузнавачи ги предупредија Израелците дека ќе…

Столтенберг бара Турција да го одобри членството…

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска…

Турција се подготвува за првиот лет на…

Анкара – Турција се подготвува да ја заврши…

​Турција ги зголеми каматните стапки на 40…

Зголемувањето на каматните стапки на турската централна…