Турција: „Сериозни последици“ доколку Израел се обиде да убие член на Xамас на турска територијa

t

Турските разузнавачи ги предупредија Израелците дека ќе се соочат со „сериозни последици“ доколку се обидат да убијат членови на палестинскиот Хамас на турска територија, објави државната новинска агенција „Анадолија“.

Предупредувањето издадено доцна синоќа дојде откако Ронен Бар, шеф на израелската безбедносна служба Шин Бет, рече дека организацијата е подготвена да го уништи Хамас „каде и да се“, без разлика дали во Либан, Турција или Катар.

Агенцијата „Анадолија“, повикувајќи се на неименувани турски официјални лица, наведува дека е неопходно да се предупредат израелските власти дека нивните постапки „ќе имаат сериозни последици“.

Агенцијата, исто така, објави дека официјални лица рекле дека Турција спречила „незаконски активности“ на странски оперативци во минатото и дека на ниту една странска разузнавачка агенција нема да ѝ биде дозволено да спроведува операции на турска територија.

Израелската разузнавачка агенција Мосад беше обвинета за вмешаност во серија атентати на палестински екстремисти и ирански нуклеарни научници во странство во последниве години.

Турција беше домаќин на претставници на Хамас, а турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган рече дека неговата влада го смета Хамас за ослободителна, а не за терористичка организација.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Да земјотреси утринава ја стресоа Анталија

Два земјотреси со јачина од 3,9 го…

Земјотрес од 4,5 степени според Рихтер ја…

Земјотрес со јачина од 4,5 степени според…

Бугарски автобус се преврте во Турција: 11…

Во Турција се преврте бугарски автобус. Повредени…

Бомбардерите „Б-1Б“ на американските воздухопловни сили пристигнаа…

Два американски бомбардери „Б-1Б Лансер“ извршија рутинска…

Ердоган: Нетанјаху е единствениот виновен за тензиите…

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, изјави…