Објавено на:

Уапсени четворица словачки државјани кои собирале информации за руската амбасада

t

Во Словачка се уапсени четворица словачки државјани кои собирале доверливи информации за соработниците на руската амбасада, соопшти на прес-конференција вршителот на должноста началник на полицијата на Републиката Стефан Гамран.

„Последниве денови, четворица словачки државјани беа уапсени за собирање доверливи информации за соработници на руската амбасада во Братислава и примање пари за тоа. Меѓу уапсените се поранешен соработник на контраразузнавањето, поранешен помошник на пратеник, поранешен соработник на Воената академија и соработник на интернет порталот „Hlavné správy“, кој беше затворен на крајот на февруари поради ширење дезинформации. .

Станува збор за тоа дека за таа работа добиле хонорар од десет илјади евра“, рече началникот на полицијата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Фото) Илон Маск ја опцу украинската Рада:…

Илон Маск на неговиот Твитер профил реши…

Нагло се зголемила продажбата на антидепресиви во…

Продажбата на антидепресиви во руските аптеки се…

Историски момент за Русинката Ана Кикина: Стана…

Руски астронаут првпат по 20 години полета…

(Видео) Јакимовски до Мицкоски: Кој сакаше да…

Градоначалникот на општина Карпош, Стевчо Јакимовски вели…

(Во живо) БРУКА: Тројца адвокати наплатиле скоро…

Уредникот на Инофмакс, Александар Митовски, во денешната…