Објавено на:

Убиени 210 нацисти, деминиран Мариупол: Брифинг на руското Министерство за одбрана

t

90-ти ден од руската специјална операција во Украина, брифинг на руското Министерство за одбрана.

▪️ Руските вооружени сили елиминираа повеќе од 210 украински нацисти, објави руското Министерство за одбрана


▪️ Ракетите со висока прецизност уништија големо украинско складиште за гранати за американските хаубици М777

▪️Група војници на ДНР и ЛНР, со огнена поддршка на вооружените сили на Руската Федерација, веќе ослободија и воспоставија целосна контрола над 217 населени места на територијата на ДНР

▪️ Во тек е активната фаза на ослободување на градот Красни Лиман

▪️ Руските деминери го завршија деминирањето на пристаништето Мариупол, се организира хуманитарен коридор во правец на Црното Море за безбедно излегување на странски бродови од 25 мај во 08:00 часот.

▪️ СБУ, на предлог на западните патрони, подготвува провокации во магацините за жито со цел да ја обвини руската армија, соопшти руското Министерство за одбрана.

▪️ Пушилин смета дека не вреди да се одложи одржувањето на меѓународниот суд за украинските нацисти кои се предадоа во „Азовстал“, една од првите фази може да биде судот во Мариупол.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Полски медиум: Калининград можеше да биде наш,…

Полски "Онет": Калининград можеше да биде наш,…

Путин “удри метла”: Големи промени во командата…

Руското Министерство за одбрана соопшти дека раководството на централните…

(Видео) Тешко на Украинците: Русија објави снимки…

Руското Министерство за одбрана објави снимка од…

Да ја прогласат за народен херој: Украинска…

Војниците поставувале мини кога коза, која побегнала…

Друго е кога ќе се спомне Сармат:…

Украина веројатно нема да презема чекори за…