Објавено на:

Украина побара од словенечката амбасада во Киев да го тргне знамето – потсетувало на руското

t

Словенечката амбасада во Украина принудена да го крие знамето затоа што е слично на руското.

Украинските власти побараа од словенечките дипломати во Киев „привремено да го тргнат словенечкото знаме бидејќи е премногу слично на руското“, а персоналот на амбасадата оттогаш го симна знамето.

Белата, сината и црвената тробојка навистина наликуваат една на друга, но барањето забележливо беше упатено од нација, која беше еден од најголемите поддржувачи на Украина во ЕУ и НАТО.

Премиерот Јанез Јанша наводно дури го посетил Киев на 15 март, среде воената операција на Русија во земјата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Ковачевски за “Инфомакс”: Се согласувам со…

На прашање на Инфомакс дали премиерот Ковачевски…

Рускиот Рибар: Украинците користат американска технологија, секоја…

Руски "Рибар" на Твитер детално ја објаснува…

Почнува ли “светската” војна? Лукашенко ја обвинува…

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, ја обвини…

Официјално: Думата гласаше ЗА влегување на Доњецк,…

Руската Државна Дума предмалку изгласа ратификација на…

Се сретнаа првите дами на Турција и…

Турската прва дама Емине Ердоган во Истанбул…