Објавено на:

Украинската главна обвинителка: Идентификувани се 10 Руси осомничени за воените злосторства во Буча

t

После повлекувањето на руските сили од Буча објавени беа фотографии од масакрирани тела оставени на патот, а голем број очевидци изјавија дека тие биле убиени од руските сили за време на окупацијата.

Украинската главна обвинителка, Ирина Венедиктова, денеска изјави дека нејзиниот тим идентификувал 10 лица за кои верува дека ги извршиле воените злосторства во Буча.

Во еден случај, според Венедиктова, руски војници влегле во дом во кој се криеле цивили и им се заканувале со оружје и ги тепале со пушки.

Таа тврди дека идентификуваните руски војници земале цивили како заложници, не им давале храна и вода и ги мачеле и малтретирале.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Пред и потоа фотографии од Буча: Украинците…

Две фотографии од Буча, предградието на главниот…

Зеленски и неколку европски лидери од Буча:…

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, денеска го…

(Видео) Зеленски: Никогаш нема да простиме за…

Украинскиот претседател, Володимир Зеленски, на неговиот Телеграм…

(Фото) Џонсон повторно во Украина: Ја посети…

Поранешниот британски премиер Борис Џонсон пристигна во…

Огромна благодарност од Буча до Кавадарци и…

Од украинската општина Буча се заблагодарија на…