Украински вoјници распоредуваат тешко oружје меѓу станбените згради и користат цивили како штит

t

Киевските трупи распоредуваат тешко оружје меѓу станбените згради во Мариупол – официјален претставник на ДПР
Заменик-шефот на Народната милиција на ДПР Едуард Басурин прецизираше дека на цивилите не им е дозволено да бегаат од населбите под контрола на киевските трупи за војниците да се сокријат зад нивниот грб, пренесува ТАСС

Разузнавањето на Доњецката Народна Република (ДПР) има податоци дека украинските војници распоредуваат тешко оружје меѓу станбените згради во Мариупол и Артјомовск (украинско име Бахмут), изјави во четвртокот заменик-шефот на Народната милиција на ДПР Едуард Басурин.

„Според податоците од нашето разузнавање, киевските трупи распоредуваат тешко вооружување меѓу станбените куќи во Артјомовск и Мариупол“, рече тој на брифингот.

Басурин, исто така, рече дека на цивилите не им е дозволено да бегаат од населбите под контрола на киевските војници за да се сокријат зад нивниот грб.

„На излезот од населбите, војската на Киев постави дополнителни контролни пунктови, забранувајќи им на цивилите да ги напуштаат градовите. Оваа акција сигнализира дека украинските вооружени лица планираат да се кријат зад цивилите“, нагласи Басурин.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Трамп му вети на Зеленски дека ќе…

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп синоќа во…

Мицкоски се сретна со Зеленски во Лондон:…

Премиерот Мицкоски во Лондон се сретна со…

(Фото) Ова е хеликоптерот што Србија ни…

Припадниците на хеликоптерската единица и Министерството за…

Венс: Ако победи Трамп ќе преговара со…

Доколку Доналд Трамп победи на изборите, ќе…

Кремљ ги засили мерките за безбедност на…

Безбедноста на претседателот на Русија, Владимир Путин,…