Објавено на:

УНИЦЕФ: Децата во Газа страдаат, луѓето живеат во кошмар

t

Детскиот фонд на Обединетите нации (УНИЦЕФ) повика на итен прекин на непријателствата во Појасот Газа по продолжувањето на воените операции на палестинската територија, апелирајќи до странските и влијателни земји да го обезбедат тоа.

„Мора да се спроведе траен прекин на огнот. Алтернативата е незамислива за луѓето кои веќе живеат во кошмар“, рече портпаролот на УНИЦЕФ Џејмс Елдер.

Тој оцени дека „отсуството на акција е суштинско одобрување за убивањето деца“.

Според податоците на министерството за здравство во Газа, со прекинот на огнот кој стапи на сила на 27 ноември загинаа повеќе од 15.000 луѓе, а меѓу нив 6.150 деца, што претставува 41 отсто од жртвите.

Во саботата здравствените власти соопштија дека бројот на загинати надмина 15.200, а 70 отсто од вкупниот број загинати се жени и деца.

„Длабоко вознемирувачки е да се слушне како некои можат да ја превидат трагичната смрт на илјадници и илјадници деца во Газа, и сега се чини дека се помируваат со ужасите затоа што продолжуваат нападите. Да се ​​прифати жртвувањето на децата во Газа значи да се откажеме од човештвото“, им рече Елдер на новинарите во Женева.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Израел го обвини Гутереш дека е на…

Израелскиот министер за надворешни работи Ели Коен…

Русија-Египет: Признавање на Палестинската држава ќе значи…

Претседателите на Русија и Египет, Владимир Путин…

САД ставија вето: Засега нема крај на…

Синоќа, САД ставија вето на резолуцијата во…

Русија: Поплавувањето на Газа би било воено…

Претставникот на Москва во ОН го осуди…

Медведев предупредува на директен судир Русија-НАТО

Последен пат светот беше толку блиску до…