Уставниот суд на Албанија ја суспендираше ратификацијата на договорот со Италија за прифаќање на 36.000 мигранти

t

Уставниот суд на Албанија денеска соопшти дека ќе ги разгледува жалбите на пратениците од опозицијата за договорот потпишан со Италија, кој подразбира дека Албанија ќе прифати до 36.000 мигранти и бегалци.
Со тоа ратификацијата на договорот што беше планирана за утре во албанскиот парламент е прекината, јавуваат албанските медиуми.


Два одделни жалби беа поднесени од Демократската партија на Албанија и 28 пратеници кои го поддржуваат поранешниот премиер на десниот центар Сали Бериша.
Во жалбите се тврди дека договорот ги прекршува Уставот и меѓународните конвенции до кои се придржува Албанија.
На 7 ноември, Албанија и Италија потпишаа Меморандум за разбирање, со кој се повикува Рим да формира центри за управување со мигранти во Албанија, како мерка за запирање на нивниот зголемен прилив.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Службеник на италијанската влада му доставувал расипано…

Неименуван функционер на италијанското Министерство за образование…

Пукање во мигрантски камп кај Сараево

Во мигрантскиот камп Блажуј кај Сараево синоќа…

Три малолетни девојчиња загинаа во несреќа со…

Три девојчиња, неофицијално сестри на возраст од…

Експлозија во хидроелектрана во Италија: Има повредени…

Најмалку четири лица се тешко повредени, а…

Нов рекорд за албанскиот туризам: 1,7 милиони…

Премиерот на Албанија, Еди Рама преку објава…