Уцените продолжуваат: Прво бугарските национални интереси па после интеграција на Македонија во ЕУ

t

Претседателот Румен Радев свикува состанок на Советодавниот совет за национална безбедност. Темата ќе биде „Интеграција на Западен Балкан во Европската Унија. Улогата на Република Бугарија за стабилизација и асоцијација на Македонија“.

Ставот на Софија останува непроменет – ја поддржуваме интеграцијата на Скопје, но со почитување на бугарскиот национален интерес.

Една недела по состанокот на ЗНД, премиерот Кирил Петков доаѓа во прва официјална посета на Македонија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Американски топ дипломат го уништи Христијан…

Заменикот на државниот секретар на САД, О'Брајан…

Авионот на Лавров ја заобиколил Бугарија

Дипломатскиот скандал се продлабочува поради учеството на…

ЛАВРОВ ДОАЃА ВО МАКЕДОНИЈА! Бугарија го отвори…

Бугарија го отвори својот воздушен простор со…

Поради снегот Бугарија прогласи вонредна состојба во…

Две лица загинаа во Бугарија, а едно…

Бугарија ќе испрати 100 оклопни транспортери во…

Бугарскиот парламент го усвои предлог-законот за бесплатна…