Објавено на:

Финансиска помош или дополнително задолжување? САД и нуди на Украина милијарди долари кредитни гаранции

t

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен објави дека САД и понудиле на Украина кредитни гаранции во износ од една милијарда долари.

„Американската влада предлага 1 милијарда долари суверени кредитни гаранции за Украина за поддршка на економските реформи и континуираната соработка со ММФ“, се вели во соопштението на Стејт департментот.


Најавата за финансиска помош доаѓа во атмосфера во која САД постојано инсистираат Русија да ја пријави инвазијата на Украина, дури шпекулираат дека нападот може да се случи на 16 февруари, без да дадат никакви докази за тоа.

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, изјави дека она што сега го прават САД и Велика Британија е воена пропаганда во нејзината најчиста форма.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украина има недостиг на лекари, бројот на…

Неколку дена по руската инвазија, Јарослав Бохак,…

САД отстранија пет екстремистички групи од листата…

САД денеска отстранија пет екстремистички групи од…

Заменик министер од ДНР: Нема размена за…

Заменик министерот на ДНР: Нема размена на…

САД ќе остават 100.000 војници во Европа

САД навестуваат дека уште некое време во…

Повторно иста приказна: САД обезбедуваат 119 милиони…

САД обезбедуваат 119 милиони долари на вакцини…