Фич: Нафтата следната година може да порасне до 120 долари за барел

t

Конфликтот на Блискиот Исток се заканува дека може да го дестабилизира пазарот со нафта и да го оштети глобалниот економски раст во 2024-та, предупреди агеницјата Фич.

Во извештајот, агенцијата предвиде можно сценарио со повисоки цени на нафтата, спред кое ќе се намали глобалниот економски раст наредната година за половина поен.

Претходно Фич предвиде дека нафтата ќе се движи околу 75 долари за барел во наредната година, но поради војната во Газа, агенцијата ги ревидираше претходните предвидувања и сега тие предвидувања се дека нафтата би се движжела околу 120 долари за барел во 2024-та година.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Кина и САД ја задржаа цената на…

Цените на нафтата се искачија над 84…

Португалска компанија пронајде 10 милијарди барели нафта…

Португалската нафтена компанија Галп Енергија во неделата…

(Фото+видео) Хаос во Штип: Излеана нафта по…

Државен инспектор за животна средина од Одделението…

Цените на суровата нафта достигнаа петмесечен максимум

Цените на суровата нафта се зголемија за…

Цената на златото и понатаму расте, благ…

Во најголем пад денеска се европските и…