Објавено на:

(Фото) Зеленски ѝ предложи на Врховната Рада да ја продолжи воената состојба за дополнителни 30 дена

t

Зеленски поднесе предлог-закон до украинскиот парламент за продолжување на воената состојба за уште 30 дена.

Руската специјална воена операција во Украина започна во февруари, а Украина прогласи воена состојба во земјата.

Моментално Русија контролира неколку големи и клучи градови во Украина, но одбраната на Украинците цврсто се спротивставува на нападите.

Двете страни секојдневно објавуваат брифинзи за постигнатите резултати.

Погледнете го барањето на Зеленски поднесено до Врховната Рада за продолжување на воената состојба:

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

По Киев јапонскиот премиер пристигна и во…

Јапонскиот премиер Кишида пристигна во Буча со…

Нуклеарна војна во најава? Путин и Шојгу:…

Русија ќе биде принудена да реагира доколку…

„Југословенско сценарио“ вели Москва за намерата на…

Портпаролката на Министерството за надворешни работи на…

Повторно контра сите во ЕУ: Унгарија нема…

Унгарија не сака да испраќа муниција во…

Членките на ЕУ ќе ѝ испратат на…

Земјите од Европската Унија планираат да ѝ…