Објавено на:

(Фото + видео) На Франција ќе ѝ се случи Каталонија? Корзиканските националисти најавуваат борба за ослободување од француската власт!

t

Корзиканскиот ФЛНК се заканува дека ќе ја обнови борбата за независност на Корзика против Француската држава.

По неодамнешните настани на Корзика и насилството и немирите, FLNC, корзиканска терористичка група за независност, се заканува дека ќе ја продолжи борбата против француската држава.

Во Корзика во изминатите неколку денови се одржуваа насилни протести во кои беа нападнати згради на државни и јавни институции.

Протестите се одржуваа заради затвореникот Иван Колона кој корзикански националист кој Корзиканците го сметаат за национален херој.

Пред неколку дена бил нападнат од џихадист, кој се обидел да го убие во затворот.


Демонстрантите во северниот корзикански град Бастија нападнаа јавни згради и фрлаа проектили врз полицијата во неделата на најновите демонстрации поради нападот на затворен националист во затвор на копното на Франција.

Погледнете го писмото од корзиканските националисти во продолжение:

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Разговарале Зеленски и Макрон: Се фокусирале на…

Володимир Зеленски имаше едночасовен разговор со неговиот…

Над седум милиони жители во Франција се…

Десеттина од луѓето кои живееле во Франција…

(Видео) 13.000 полицајци ќе го замолчуваат францускиот…

Во Франција започна уште еден ден протести.…

Хаос во Франција: Претреси во пет големи…

Во просториите на големи француски и британски…

Хакирано француското Национално собрание: Хакерите велат ова…

Веб-страницата на француското Национално собрание од утрово…