Објавено на:

(Фото) Падна уште еден град во Доњецк: Русите го закачија знамето на управната зграда

t

Руските сили ја презедоа контролата врз градот Свитлодарск во областа Бахмут во Доњецк.

Руската армија рано утринава влегла во градот, изјави за украинското радио шефот на локалната воена управа Сергеј Гошко.


– Ја закачија својата крпа на управната зграда, изјави Гошко мислејќи на руското знаме.

Свитлодарск пред војната имал 11.000 жители.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Уште еден трофеј: Руските воздушни сили соборија…

Руските воздушни сили соборија украински авион МиГ-29…

Полски медиум: Калининград можеше да биде наш,…

Полски "Онет": Калининград можеше да биде наш,…

Путин “удри метла”: Големи промени во командата…

Руското Министерство за одбрана соопшти дека раководството на централните…

(Видео) Тешко на Украинците: Русија објави снимки…

Руското Министерство за одбрана објави снимка од…

Да ја прогласат за народен херој: Украинска…

Војниците поставувале мини кога коза, која побегнала…