Објавено на:

(Фото) Првиот обид за yбиcтво од вештачка интелегенција?

t

Алекса е технологија за виртуелен асистент дизајнирана од Амазон за да ги подобри човечките животи, но тоа не беше случај минатиот викенд кога уредот му кажа на 10-годишно девојче да допре електричен приклучок со метална паричка.

Корисничката на Твитер „Кристин Ливдал“ на 26 декември твитна: „ОМФГ Моето 10-годишно дете штотуку побара од Алекса предизвик и еве што понуди вирутелниот асистент“.

Паметниот звучник Echo Alexa му одговори на 10-годишното дете со „предизвик“, кој гласи: „приклучете го полначот за телефон на околу половина пат во ѕидниот штекер, а потоа допрете со паричка“.

Во средата, портпаролот на Амазон изјави за CNBC дека грешката во Alexa е поправена.

Опасната активност, позната како „предизвик на паричка“, започна на TikTok и другите платформи на социјалните медиуми пред околу една година. Исходот од предизвикот може да биде потенцијално опасен по живот.

Корисниците на Твитер кои коментираа на твитот на Ливдал беа шокирани од препораката на Алекса.

Едно лице рече: „Буквално нема причина да имате „Алекса“ во вашата куќа.

„Јасно е дека алгоритмот на Амазон сфати дека со сугерирање на овој предизвик, клиентите подоцна ќе мора да купат многу работи за да заменат сè откако куќата ќе изгори“, рече друго лице.

Пред неколку дена забележавме дека Alexa е платформа кој губи пари за Амазон…

За среќа детето не го заврши предизвикот бидејќи интервенирала нејзината мајка. Што ако ова беше првиот обид за убиство со вештачка интелигенција?

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Тинејџер од Србија yбиeн во Трст поради…

Уапсен 21-годишен осомничен за убиство на тинејџер…

Лaжнo oбвинeт зa yбиcтвo: Ослободен после 37…

Ослободен е 61-годишниот Вили Стоукс, кој лежеше…

„Cakaв дa ja yбиjaм“ – Албанец ја…

25-годишниот Емилијано Доми, кој ноќта на Нова…

(Видео) Aтeнтaт врз дeбaрчaни вo Tирана: Сомнежи…

Инцидентот се случил во областа позната како…

Yбиcтвa и aтeнтaти низ Aлбaниja: Kpиминaлoт излегува…

За бројните инциденти пред и по нова…