(Фото) СДСМ на Конгрес го потврди Стево Пендаровски како претседателски кандидат

t

Со 706 гласови ЗА делегатите на 27иот Конгрес на СДСМ го потврдија Стево Пендаровски како кандидат за претстојните избори.

Претходно, во текот на денот Пендаровски успеа за неколку часа да собере двојно повеќе од потребните 10 000 граѓански потписи.

Стево Пендаровски трет пат ќе настапи како кандидат на СДСМ за претседател на државата. Претходно тој беше кандидат во 2014, а потоа и во 2019 година кога и победи на претседателските избори.

Противкандидатка тогаш му беше Гордана Силјановска Давкова, која ќе настапи и на следните претседателски избори

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Деспотовски: Оставката на Ковачевски е задоцнет чекор,…

Јован Деспотовски, актуелен директор на ТИРЗ и…

Седница на ИО на СДСМ: Отчетен Конгрес…

На 23 та седница Извршниот одбор на…

(Видео) Атанасовски: На СДСМ ѝ треба лидер…

СДСМ треба да најде профил на човек…

Атанасовски: Овие пратеници на СДСМ не можат…

Една од кардиналните грешки на СДСМ е…

(Видео) Атанасовски во „Тешки муабети“: Црвенковски го…

Ако одиме во теорија на заговор, велат…