Христијан Мицкоски узурпирал државно земјиште, па наместо да го врати организира приватни протести

t

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски узурпирал државно земјиште во општина Карпош за да си направи пристапна улица до неговиот дом, одземајќи нешто повеќе од 5 метри од дворот на Основното училиште „Димо Хаџи Димов“ во населбата Влае, дознава Инфомакс.

Узурпираното земјиште сега се бара да се врати назад во непречено владение на училиштето „Димо Хаџи Димов“, до кое и живее Мицкоски, но наместо тоа тој организира приватен протест со кој планира да го заштити узурпираниот имот, притоа лишувајќи ги жителите на населбата Влае од нова градинка, црква и целосно нова улица која според новиот ДУП треба да биде целосно и одново изградена.

Приватниот протест кој го организира Мицкоски треба да се одржи утре, а барањата од протестот според повикот на социјалните мрежи се спречување на изградбата на новата улица, како и градинка но и една станбена зграда.

Претходно, градоначалникот на општина Карпош Стевчо Јакимовски го обвини Мицкоски дека иако узурпира државно земјиште, наместо одговорност првиот човек на ВМРО-ДПМНЕ активно го блокира развојот на општината и жителите на населбата заштитувајќи си го само сопствениот комодитет.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мексиканец, Косовец и седум Македонци уапсени со…

На 07/08.12.2023 во Спортски центар на подрачјето…

Ковачевски ќе биде носител на пратеничка листа…

Премиерот Ковачевски вечерва во интервју за "360"…

ЗНМ: Квалификациите на високи функционери на ВМРО-ДПМНЕ…

Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) реагира…

Исфрустрирани кретени од ДПМНЕ и СДСМ, вие…

Трагично е што двете најголеми политички партии…

Мицкоски на иста маса со уапсен нарко-бос:…

Порано велевме "нема криминалец што не е…