Објавено на:

Црна Гора ќе ги ограничи маржите на над 500 производи

t

Владата на Црна Гора усвои одлука за ограничување на маржите за повеќе од 500 продукти, а планот е да се намали инфлацискиот притисок врз граѓаните. Овие мерки ќе важат два месеци, односно од крајот на март до крајот на мај, објавија црногорските медиуми.

Премиерот Милојко Спајиќ рече дека инфлацијата во Црна Гора е увезена.

“Ова не го запира зголемувањето на цените, туку ги намалува цените на 500 артикли, кои се најважни за животот на граѓаните”, рече тој.

Европа сега 2, како што наведе, ќе биде следниот чекор за покревање на животниот стандард во Црна Гора.

-Се надеваме дека тогаш нема да имаме увозна инфлација и се надеваме дека ќе влеземе во период кога нето-стандардот на граѓаните дополнително ќе се зголемува, посочи Спајиќ

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Се намалува кредитирањето во долари во светот,…

Статистичкиот извештај на Банката за меѓународни порамнувања…

(Видео) Мециновиќ: Ние сме за протекционистичка економија,…

Левица е за протекционистичка економија, вели во…

Од полноќ поевтинуваат горивата

Регулаторната комисија за енергетика, водни услуги и…

Јавниот долг на крајот на првиот квартал…

Министерството за финансии денеска ги објави податоците…

Португалска компанија пронајде 10 милијарди барели нафта…

Португалската нафтена компанија Галп Енергија во неделата…