Објавено на:

Чавушоглу ги повика руските олигарси да инвестираат во Турција: Сите сте добредојдени

t

Руските олигарси се добредојдени во Турција, но тие мора да го почитуваат меѓународното право доколку сакаат да работат, изјави денеска турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чуавушоглу.

Турција ја критикуваше операцијата на Русија во Украина, но се противи на санкциите наметнати од сојузниците на НАТО.

„Ако руските олигарси или било кој руски граѓанин сакаат да ја посетат Турција, се разбира дека можат да го сторат тоа. Олигарсите можат да отворат бизнис во Турција, само ако се е легално и тогаш можеме да разговараме во таа насока. „Ако тоа е спротивно на меѓународното право, тогаш тоа е друга приказна“, рече Чавушоглу.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Се сретнаа првите дами на Турција и…

Турската прва дама Емине Ердоган во Истанбул…

Ердоган тужи германски политичар: Го нарекол “канализациски…

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган поднесе кривична…

Македонија “не може”: Ердоган најде алтернатива на…

Најавата на Анкара дека ќе поднесе барање…

Шведска делегација оди во Турција: Ќе преговараат…

Делегација на шведското Министерство за правда ќе…

Чавушоглу: Јасно ѝ ставивме до знаење на…

Турција нема да ја признае анексијата на…