Објавено на:

Шефот на кинеската дипломатија му порача на Блинкен: Треба сериозно да се сфати Русија и нејзините ставови

t

Шефот на кинеската дипломатија му рече на Блинкен дека загриженоста на Русија за безбедноста треба да се сфати сериозно

Во телефонскиот разговор со американскиот колега Ентони Блинкен, кинескиот министер за надворешни работи Ванг Ји истакна дека легитимните безбедносни грижи треба да се сфатат сериозно и да се решат.


Ванг во изјавата во четвртокот додаде дека регионалната безбедност не може да се обезбеди со зајакнување или проширување на воените блокови и ги повика сите страни целосно да го напуштат менталитетот на Студената војна за да се избегне катастрофа.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Нова политика кон Куба, САД ги ублажува…

САД информираа за чекори што ќе доведат…

Украинските воени сили се заканиле на границата…

Гувернерот на Курската област Роман Старовојт изјави…

Австрија не планира да влезе во НАТО

По објавените кандидатури на Шведска и Финска…

Финска и Шведска ќе добијат поддршка за…

Норвешка, Данска и Исланд денеска објавија заедничко…

Кина кон земјите од Г7: Гледајте си…

Пекинг го отфрли барањето на Г7 да…