Објавено на:

Шолц: Војната ја уништува Украина но и иднината на Русија

t

Инвазијата на рускиот претседател Владимир Путин врз Украина е во застој и покрај секојдневните напади извршени од неговите војници, изјави денеска германскиот канцелар Олаф Шолц.

Тој додаде дека Киев може да „смета на нашата помош“.

– Офанзивата на Путин е заглавена и покрај сето уништување што го носи ден за ден, појасни Шолц.

Според него, рускиот лидер „мора да ја слушне вистината“ дека не само што војната ја уништува Украина, „но, исто така и иднината на Русија“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

“Голема акција” на МВР: Пронајдени три запрежни…

На 03.10.2022 полициски службеници од Одделението за…

„Се отвора втор фронт“ против Русија: Молдавија…

Според нивните зборови, менторите му наложиле на…

Цареви! Руските пренкери ѝ се јавија на…

Претседателот на Молдавија до руските пренкери: Подготвени…

(Видео) Чудна светлина се појави над Белгород…

Над Белогорд се појави чудна светлина. На…

Белата куќа потврди: Бајден планира да се…

Белата куќа ја потврди намерата на американскиот…