Објавено на:

Рафаел Надал го заврши овогодинешниот настап на Австралија опен

Актуелниот шампион на Австралија опен, Рафаел Надал испадна во второто коло на овогодинешниот турнир, откако загуби од Американецот Мекензи Мекдоналд со 4:6, 4:6, 5:7. Шпанецот го мачеше повреда што го држеше речиси неподвижен во поголемиот дел од борбата.

Како што одминуваше мечот во Род Лејвер Арената, стана јасно дека минатогодишниот победник има сериозен физички проблем, кој постепено се влошуваше, па иако Рафа побара медицински тајм-аут доцна во вториот сет, повредата на бутот го оддалечи. Сепак, Надал реши да не се предаде и го заврши мечот, земајќи дури пет гема во третиот сет, но на крајот загуби по два часа и 32 минути игра.

И покрај ситуацијата, рекордерот на Грен слем покажа завидна вештина од самото место и заврши со 42 победници наспроти 31 неизнудена грешка, но светскиот рекет 63 Мекдоналд беше трпелив и смирен, претворајќи 42 победници наспроти 22 грешки. Рафа успеа двапати да го одземе сервисот на противникот, но прими пет брејка и на крајот се одлепи од натпреварот.

На овој начин Мекдоналд се пласираше во третото коло во Мелбурн, каде ќе се сретне со Јапонецот Јошишито Нишиока или квалификантот од Чешка Далибор Сверчина.

„Можете да замислите колку сум разочаран. Не беше добро време да се случи вакво нешто, но на крајот на денот морам да продолжам да се борам. Понекогаш е фрустрирачко, тешко е да се прифати, понекогаш навистина се чувствуваш уморен од сите овие повреди. Не можам да дојдам овде и да те лажам дека животот е фантастичен и дека сум позитивен. Не сега, утре е нов ден. Но сега е тешко време и морам да го прифатам тоа. Можам „Кажи дека не сум ментално уништен“. Ова го објави Рафаел Надал по поразот.

Шпанскиот тенисер се здоби со повреда на бутот во вториот сет и едвај се движеше, но сепак го заврши мечот и загуби во три сета. “Имам болки во последните два дена, но многу помалку од денес. Не знам што е проблемот – дали е во мускулот, дали е во зглобот, дали е во ‘рскавицата. Имам стари проблеми со колкот, сега не можам да се движам, но додека не направам истражување немам начин да знам колку е сериозно. уморен сум да зборувам за тоа. Го изгубив натпреварот, се обидов до крај. Не знам да го добиев натпреварот ако бев во добра форма, но ќе имав подобри шанси. Се обидов, но тоа беше невозможно“, рече Надал на прес-конференцијата по натпреварот.

„Цело време размислував да се откажам, но се обидував да продолжам да играм без да ја влошам повредата. Не можев да удирам бекхенд и да трчам, но сакав да го завршам натпреварот. Не сум го прашал докторот или мојот тим. Можам да донесам своја одлука. Не сакав да се откажам како актуелен шампион. Подобро е така, загубив, дадов се од себе до крајот, му честитам на противникот, така е во спортот, тоа е Суштината на спортот. Тешко е, но да видиме, се надевам дека „Не е сериозна повреда, но имав три добри недели тренинзи. Се надевам дека нема да бидам надвор долго време“, додаде Рафа.

Надал: Федерер го достигна највисокото ниво, но…

Тони Надал беше составен дел од огромен…