100 пожарникари се на терен во беровско, пожарите низ државата се под контрола

t

На 6-та седница на Управувачки комитет за координација и управување во системот за управување со кризи, се разгледуваше подготвеноста за справување со пожари на отворен простор.

Било утврдено дека пожарите коишто биле активни во Општина Берово се ставени под контрола, како и другите пожарите низ државата се ставени под контрола.

-МВР, заедно со ЦУК, АРМ, ДЗС се во постојано 24 часовно дежурство и надгледување на пожарите, објави министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски.

Покрај Спасовски, на седницата на Комитетот присуствувале и министерот за здравство, Беким Сали, директорот на ЦУК, Стојанче Ангелов, министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски и министерката за одбрана, Славјанка Петровска.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Пожарникар се повреди при гаснење пожар во…

Во текот на вчерашниот ден, при настанат…

Продолжува судењето за пожарот во модуларната болница…

Денеска во 10 часот во Основниот суд…

Се запали автомобил во движење во близина…

Автомобил во движење се запали денеска на…

БРАВО! Полицаец од Крушево влегол во запалена…

-На 30.09.2022 околу 17.35 часот во Полициска…

(Видео) Голем пожар во центарот на Париз:…

Голем пожар избувна на најголемиот пазар во…