Алаpмот е вклучен: НАТО се подготвува за голема вojнa со Русија

t

„Северноатлантската алијанса се подготвува за голем вооружен конфликт со Русија“, изјави рускиот заменик министер за одбрана Александар Фомин на брифингот пред воените аташеа и претставниците на странските амбасади акредитирани во Москва.

„Воената конструкција на блокот е целосно пренасочена кон подготовките за голем вооружен конфликт со висок интензитет со Русија“, посочи Фомин.

„Тој нагласи дека во доктринарните документи на НАТО во последните години, на пример, во воената стратегија на НАТО за 2019 година, Руската Федерација директно без никакво двоумење е претставена како главен извор на закани за безбедноста на коалицијата.

Во исто време, Фомин потсети дека Римската декларација се уште е на сила.

Конкретно беше наведено дека Русија и Алијансата меѓусебно не се сметаат за противници. Оваа позиција беше потврдена на самитот на Советот Русија-НАТО во 2010 година во Лисабон, додаде заменик министерот за одбрана.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Македонците наведени како посебен народ во Царска…

Соседните држави очигледно погрешно пресметаа кога мислеа…

(Видео) Опасна реклама од министерството за одбрана…

„Ќе се вратиме во Киев“, вели војникот.…

Полски дипломат: Русија стои позади мигрантската криза…

„Некој им помагага на илјадниците мигранти од…

Г-7 сака да ги забрани руските дијаманти

Групата од седум најголеми економии во светот…

Бајден од ОН го повика светот да…

Претседателот Бајден во обраќањето на Генералнот собрание…