Објавено на:

Бајден се зaкани: Ќе го соберам цел свет против Русија

t

Американскиот претседател Џо Бајден вечерва се обрати на јавноста за актуелната ситуација во Украина.

„Подготвени сме за дипломатија, но исто така сме подготвени да одговориме на рускиот напад врз Украина, што сè уште е можност. Тоа беше нашиот пристап во последните неколку месеци, ние се држиме до тој пристап“, рече претседателот на САД.

„Денеска сакам да зборувам за ситуацијата на теренот, за чекорите кои сме подготвени да ги преземеме и какви ризици нè очекуваат. Со недели сме ангажирани во постојана дипломатија со нашите сојузници. Оваа недела повторно разговарав со претседателот Путин за да му кажам дека сакаме да ја одржиме дипломатијата на високо ниво, дека сакаме да постигнеме писмен договор меѓу Русија, САД и европските земји и да одредиме некои безбедносни позиции“, додаде тој.

„Путин и јас се согласивме дека треба да продолжиме да ја следиме оваа цел, заедно со нашите европски сојузници и партнери. САД ставија на маса конкретни решенија за постигнување мирна ситуација во Европа, предложивме нови мерки за контрола на оружјето и транспарентност, нови мерки за стратешка стабилност. Овие мерки се однесуваат на двете страни – на Русија и на НАТО“, рече Бајден.

„Но, ние нема да се откажеме од основните принципи. Нациите имаат право на суверенитет и територијален интегритет. Тие имаат право на слобода на избор на нивната иднина и право да изберат со кого да се обединат“, кажа американскиот претседател.

„Ќе продолжиме со преговорите со нашите сојузници и партнери сè додека постои надеж за дипломатско решение, сè додека употребата на сила и огромното човечко страдање што доаѓа после тоа може да се избегнат. Рускиот министер за одбрана денеска кажа дека некои руски единици ги напуштиле позициите околу украинската граница. Тоа би било добро, но не може да го потврдиме“, рече Бајден кој додаде дека во моментот има околу 150.000 руски војници на границите со Украина и Белорусија.

„Инвазијата останува исклучително возможна. Затоа ги повикавме сите Американци да ја напуштат Украина додека е можно тоа да го сторат безбедно и привремено ја преместивме нашата амбасада од Киев во Лавов на западот од земјата, во билизина на полската граница“, кажа Бајден додавајќи:

„Oтворени сме со американскиот народ и целиот свет за руските планови и сериозноста на ситуацијата, за сите да можат да согледаат што се случува. Споделуваме сè што знаеме, како и што правиме во врска со тоа“, посочи американскиот претседател.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Почина холивудската легенда Доналд Сатерленд

Холивудската актерска легенда Доналд Сатерленд после долго…

Двојно убиство во Славонски Брод – синот…

Страшна трагедија се случила во Славонски Брод…

Путин: Западот ќе му најде замена на…

Рускиот претседател Владимир Путин смета дека Западот…

Музиката од култната југословенска серија ечеше на…

Музиката од култната југословенска серија „Отпишани“ ечеше…