Вархеји: ЕК е загрижена поради одлуката на Косово да го укине динарот

t

Европската комисија жали што Централната банка на Косово одлучи да го укине динарот како платежно средство без претходна консултација и е особено загрижена за влијанието на таа одлука врз училиштата и болниците, наведе денеска европскиот комесар за проширување, Оливер Вархеји.

Вархеји на мрежата Х напиша дека Европската комисија жали за таа одлука, имајќи го предвид нејзиното влијание врз секојдневниот живот на косовските Срби и другите заедници ширум Косово.

„Комисијата е особено загрижена за влијанието врз училиштата и болниците со оглед на очигледното отсуство на алтернативи во овој момент. Комисијата го повикува Косово да се погрижи овој транзициски период да биде доволно долг за да се најде решение преку преговори во рамките на дијалогот со посредство на ЕУ“, порача Вархеји.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Владата донесе одлука за испраќање на македонски…

Владата на Република Македонија на предлог на…

(Фото) Повторно каменувано српско училиште во Косово

Група младинци Албанци уште еднаш го каменуваа…

Стејт департмент: Разочарани сме од акцијата на…

Американскиот Стејт департмент соопшти дека е разочаран…

Косовската полиција влезе во српската Поштенска штедилница…

Косовската полиција соопшти дека во вчерашната акција…

Утре продолжува судењето против поранешните водачи на…

Судењето на четворицата поранешни лидери на ОВК,…