(Видео) Вучиќ жестоко до Украина: Прво вие да ја осудите страшната агресија на Западот врз Србија

t

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, му одговори на амбасадорот на Украина во Србија, Олександар Александровиќ, по повод барањето Србија да го осуди потегот на Русија, прво да ги повика властите во Украина да ја осудат агресијата што Западот ја спроведува врз Србија.

„Тој побара од нас недвосмислено и јасно да ја осудиме руската агресија и слично. Ние сме мала земја и не сакаме да се лишиме од можноста да го продолжиме пријателството со некои, а ние не одлучуваме за судбината на Украина. На украинскиот амбасадор му реков да го повика претседателот на Украина и да побара од него вечерва на телевизија да ја осуди ужасната и трагична агресија врз Србија од страна на Соединетите Американски Држави, Германија, Велика Британија и други земји и сигурен сум дека ќе го стори тоа “, изјави Вучиќ.


Тој додаде дека Србија во принцип се придржува до меѓународното право и не сака да ги расипува односите со Русија и Кина.

„Сега мислат дека е време да ни се удри шлаканица и да не удираат во глава. Се надеваме на мир и добри односи со сите, премали сме да се закануваме некого и против кој било што да правиме и се придржуваме до принципите на меѓународното право. Сега сите веднаш штом ќе ја осудат страшната агресија врз нашата земја, извршена од оние земји кои денес и помагаат на Украина, ние ќе реагираме. Но ќе видите дека тоа нема да се случи. Нивните интереси се на Запад, а нашите да станеме дел од Европската унија и да не ги расипува односите со Русија и Кина.“, нагласи Вучиќ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Копаат ровови за гробници, полицијата секој ден…

Масовните гробници кои во последните неколку дена…

БОМБА од Украина: Порошенко се обидел да…

Поранешниот претседател на Украина Петро Порошенко се…

Кулеба се пофали: Пристигнува ново тешко оружје…

Украинскиот министер за надворешни работи, Дмитриј Кулеба…

Бугарскиот европратеник Ќучук: После толку обиди за…

Бугарскиот европратеник и известувач за Македонија, Илхан…

САД не престанува: Нови санкции за две…

САД денеска воведоа санкции за две руски…