(Видео) Стрaшна бурa со денови дивее на Санторини

t

Силен град и дожд го поплавија грчкиот остров Санторини. Тесните улици се претворени во реки, аеродромот е критичен, а мештаните велат дека со децении не виделе толку многу снег на Кикладите.

Времето во Грција е невообичаено лошо оваа зима, а видеата и фотографиите од Санторини објавени на социјалните мрежи покажуваат дебел слој од градот на улиците на островот. Имаше и невообичаено ниски температури.

Во селата тесните улички се претворени во реки, додека состојбата е отежната на местата во близина на аеродромот. Мештаните велат дека последен пат вакво количество снег паднало на Кикладите пред неколку децении.
Санторини и Кикладите исто така се погодени од бурни ветрови
Бродовите во пристаништето Пиреја кои пловат кон островите Киклади во четвртокот останаа во пристаништето поради силните ветрови кои достигнаа јачина до 9 степени бофор.

Сирос, Наксос, Тинос, Андрос, Миконос, Санторини и други кикладски острови беа покриени со бел снег додека бурата Елпис ја погоди Грција, вклучувајќи го и копното. Обилните снежни врнежи предизвикаа многу проблеми на островите на кои им недостасува инфраструктура за справување со вакви временски непогоди.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Страшна бура ја зафати Европа: Загинати во…

Бурата „Киаран“ предизвика природни катастрофи низ Европа.…

(Видео) Најмалку девет лица загинаа во катаклизмично…

Најмалку девет лица загинаа, многумина од паднати…

Предупредување за бура во Британија: Службите го…

Британската метеоролошка служба денеска издаде ретко црвено…

Каде ќе паднат? Геомагнетна бура „уби“ 40…

Вселенската компанија „Спејс-екс“ лансирала 49 сателити на…

(Видео) Стрaшна бурa со денови дивее на…

Силен град и дожд го поплавија грчкиот…