Објавено на:

Девојче од Косово е меѓу повредените во пукањето во училиште во Финска

t

Министерството за надворешни работи на приштинските привремени установи соопшти дека меѓу повредените деца во престрелката во училиште во Финска утринава има и девојче со албанско потекло од Косово.


„Во врска со трагичниот настан што се случи денеска во градот Вантаа, Финска, во училиштето „Виертола“, каде едно лице загина, а уште две се повредени, Министерството за надворешни работи и дијаспора преку Амбасадата на Република Косово во Стокхолм успеа да го потврди тоа меѓу повредените и Албанка од Косово“, се вели во соопштението објавено на социјалните мрежи.
Се додава дека приштинските власти се во постојан контакт со финските власти и со семејството на повреденото девојче.


Во престрелката, која се случила во училиштето „Виертола“ во градот Вантаа, еден ученик е убиен, а двајца се тешко ранети.
Напаѓачот, 12-годишно момче, бил фатен во Силтамаки, предградие на Хелсинки и не дал отпор при апсењето.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Курти: Не сум против помош од Белград,…

Косовскиот премиер Албин Курти денеска од северниот…

Девојче од Косово е меѓу повредените во…

Министерството за надворешни работи на приштинските привремени…

Стано: Без одложување да се формира Заедницата…

Портпаролот на ЕУ, Петер Стано изјави дека…

Османи-О’Брајан: Косово да формира Заедница на српски…

Американскиот помошник државен секретар за Европа и…

Свечља: 400 српски екстремисти се обучуваат на…

Министерот за внатрешни работи на Косово, Џељаљ Свечља изјави…