Добра вест: Се намалуваат цените на бензинот и дизелот

t

Малопродажните цени на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 и на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V), се намалуваат за 1,00 ден/лит, во однос на малопродажните цени утврдени со одлуката за утврдување на највисоки малопродажни цени на нафтените деривати и горива за транспорт од 23.06.2022 година и со тоа малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува 109,00 ден/лит и малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V), изнесува исто така 109,00 ден/лит.

Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98, се намалува за 0,50 ден/лит, во однос на малопродажната цена утврдена со одлуката за утврдување на највисоки малопродажни цени на нафтените деривати и горива за транспорт од 23.06.2022 година и со тоа малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-98 изнесува 111,50 ден/лит.

Малопродажната цена на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1), не се менува, односно останува на исто ниво како што била утврдена со одлуката за утврдување на највисоки малопродажни цени на нафтените деривати и горива за транспорт од 23.06.2022 година и со тоа малопродажната цена на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1), изнесува 107,00 ден/лит.

Малопродажната цена на Мазутот М-1 НС, се намалува за 0,986 ден/кг, во однос на малопродажната цена утврдена со одлуката за утврдување на највисоки малопродажни цени на нафтените деривати и горива за транспорт од 23.06.2022 година и со тоа малопродажната цена на Мазутот М-1 НС изнесува 53,305 ден/кг.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Спречен обид за шверц на 50 тони…

Царинските службеници на Ќафасан спречиле обид за…

Чоколадото со рекордно високи цени во светот

Глобалниот недостиг и високата побарувачка за чоколадо…

Дизелот поефтинува за 2,5 денари, од полноќ…

Регулаторната комисија донесе одлука со која се…

Цените на нафтата над 90 долари за…

Цените на нафтата на светските берзи растат…

Поскапуваат горивата од полноќ: Ова се новите…

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и…