Објавено на:

ЕХФ ги осуди расистичките скандирања на хрватските навивачи

t

Европската ракометна федерација (ЕХФ) соопшти денеска дека е запозната со изјавите на играчите на француската репрезентација, кои наведоа дека биле цел на расистичките навреди од трибините за време на вчерашниот натпревар во Келн против Хрватска во рамки на главната фаза на Европското првенство, остро осудувајќи ги, притоа, сите облици на расизам, дискриминација и нетолеранција.

„Однесувањето кое дискриминира или расистички навредува кон кои било играчи, официјални лица или гледачи не се толерира на ниту еден натпревар во организација на ЕХФ. На таквото однесување нема место во европскиот ракомет. Конкретните навивачи во четвртокот беа идентификувани и отстранети од трибините од обезбедувањето“, се наведува во соопштението.

Во него се додава дека за инцидентот за време на дуелот меѓу Хрватска Франција дополнително ќе се разговара меѓу ЕХФ и Ракометната федерација на Германија со цел да бидат преземени сите мерки тоа да не се повтори.

Исто така ќе се разговара и за хрватската делегација на Европското првенство, со посебен акцент на одговорноста за однесувањето на хрватските навивачи на натпреварите во рамки на континеталниот собир чиј домаќин е Германија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Хрватската спортистка Бланка Влашиќ

ПОЗНАТА ХРВАТКА ВО ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО ДОЗНА…

Милановиќ: Хрватите и Србите не ги спои…

Хрватите и Србите ги обедини соработката, а…

Хрватската фудбалска федерација демантира: Само Албанците скандираа…

Хрватскиот фудбалски сојуз добил известување од УЕФА…

Сите градови во Црна Гора добија струја,…

Струјата, по масовниот прекин, постепено се враќа…

УЕФА најави казни за здруженото скандирање „У*иј…

Како што беше објавено на веб-страницата на…