За малку ќе го наследел 3aeв: Димитров требало да биде новиот премиер на Македонија

t

Вицепремиерот за европски прашања, Никола Димитров попладнево ја шокираше македонската јавност со своите обвинувања на адреса на довчерашниот колега министер за надворешни работи, Бујар Османи кој наводно бил спремен на национално предавство во преговорите со Бугарија.

Димитров открива и дека меѓународните партнери на Македонија наводно сакале тој да го наследи Зоран Заев на премиерската позиција, но коалицијата не го прифатила тоа.

-По оставката на премиерот Заев, дел од нашите меѓународни пријатели се јавија со поддршка јас да ја преземам владата. Објаснувањата поради кои ова не беше прифатено од коалицијата, кажано преку вас новинарите, е дека сум бил нереален идеалист и премногу принципиелен и не сум се разбирал од меѓупартиски пазари. За мене ова се комплименти. Ако за моите принципи нема место во македонската влада мора да им најдеме место во македонската политика и во македонското општество, рече Димитров.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Член на комисијата потврди: Бугарските историчари инсистираат…

Не работиме на утврдување на статусот на…

(Во живо) Отварање на бугарскиот културно-информативен центар…

Следете го во живо отварањето на новиот…

Добро утро со Инфомакс: Денешните историски докажувања…

Ѓорче Петров е македонски професор, публицист, историчар,…

Зајкова: Државава нема друга алтернатива освен ЕУ

Немаме веќе ниту време, ниту генерации за…

Добро утро со Инфомакс: Ќе ја оставиме…

На тројца комити, еден кодош, или во…