Киев се подготвува за евакуација

t

Киев ќе биде целосно евакуиран доколку руските трупи упаднат преку границата и се обидат да ја нападнат Украина, откри во четвртокот висок градски функционер.

Во изјава за радио станицата Хромадске, општинскиот директор за безбедност на Киев, Роман Ткачук, изјави дека трите милиони жители на градот ќе бидат изнесени од главниот град во случај на војна. Сепак, официјалниот претставник не прецизираше каде ќе бидат евакуирани и како.

„Во случај на непријателства, ќе се изврши евакуација, а во градот ќе останат само работниците од критичната инфраструктура и вооружените сили на Украина“, рече Ткачук. Сепак, оние што ќе изберат да останат нема да бидат принудени да излезат, увери тој.

Соопштението доаѓа во време на зголемени тензии околу конфликтот на границата меѓу Русија и Украина. Москва е обвинета за стационирање на над 100.000 руски војници на границата, а Вашингтон го обвини Кремљ дека планира инвазија.

Кризата во Украина започна во 2014 година, по настаните на Мајдан, кога насилните улични протести ја соборија демократски избраната влада во Киев. Набргу потоа, два региони на истокот на земјата се прогласија за независни држави, наречени Доњецка (ДПР) и Луганска (ЛПР) Народна република. Москва во неколку наврати одбиваше да ги признае отцепените држави како суверени, повикувајќи тие да се интегрираат во Украина со посебен статус.

Денес, лидерите на ДПР и ЛПР препорачаа граѓаните да започнат со евакуација во Русија, обвинувајќи го Киев дека планира напад. Украина целосно негираше каква било намера за инвазија, а министерот за надворешни работи Дмитриј Кулеба тоа го нарече руска дезинформација.

„Ние сме целосно посветени само на дипломатско решавање на конфликти“ , рече тој.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украинците признаваат: Руските сили постугнаа одреден напредок…

Руските сили постигнаа одреден напредок во Бахмут…

Украина го брани целиот демократски свет, да…

Во Украина на удар се демократијата и…

Пронајден мртов еден од најозлогласените руски команданти…

Еден од најозлогласените команданти на рускиот претседател…

Да се биде или не: Ако падне…

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски изјави дека…

Врти, сучи, суд да се формира: САД…

САД се залагаат за формирање на специјален суд за…