Објавено на:

Кина: Америка веднаш да ги откаже испораките на оружје во Тајван инаку ќе се преземат сериозни мерки

t

Американската влада треба веднаш да ги откаже своите планови за испорака на оружје во вредност од 100 милиони долари на Тајван. Како што изјави портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работи Жао Лиџијан на прес-конференција во вторникот, Кина ќе преземе „соодветни мерки“ за да ја заштити својата безбедност.

„Поради ова, Кина изразува решителен протест и силна осуда. Ги повикуваме САД строго да го почитуваат принципот „Една Кина“ и одредбите од три кинеско-американски коминике и веднаш да го поништат гореспоменатиот план за испорака на оружје на Тајван. “, рече дипломатот.


Тој нагласи дека таквите акции на САД сериозно му штетат на суверенитетот на Кина и нејзините интереси во безбедносната сфера, „кинеско-американските односи, како и мирот и стабилноста во Тајванскиот теснец“.

„Кина безуспешно ќе ги преземе неопходните и ефективни мерки со цел да го зајакне својот суверенитет и да ги обезбеди своите интереси во безбедносната сфера“, додаде тој. Како одговор на прашањето на новинарите за тоа кои мерки конкретно ќе ги преземе Кина, дипломатот рече: „Ги замолувам сите да почекаат и ќе видите“.

Како што објави во понеделникот Агенцијата за одбранбена безбедносна соработка (DSCA) на американското Министерство за одбрана, Стејт департментот на САД одобри можна продажба на опрема и услуги на Тајван за „поддршка за инженерски услуги, наменети за одржување, одржување и подобрување на Систем за воздушна одбрана Патриот“ со проценета цена од 100 милиони американски долари. Според DSCA, договорот ќе биде имплементиран во рамките на учеството на програмата Patriot International Engineering Services Program (IESP) во која „е услов на американската влада“. Raytheon Technologies и Lockheed Martin се именувани како главни изведувачи.

Тајван е управуван од неговата локална администрација од 1949 година кога преостанатите сили на Куоминтанг предводени од Чианг Каи-шек (1887-1975) беа поразени во Кинеската граѓанска војна и се засолниле на островот. Тајван го зачувал знамето и неколку други симболи на Република Кина кои постоеле пред комунистите да го заземат копното. Пекинг го смета островот како една од неговите провинции.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

САД отстранија пет екстремистички групи од листата…

САД денеска отстранија пет екстремистички групи од…

САД ќе остават 100.000 војници во Европа

САД навестуваат дека уште некое време во…

Повторно иста приказна: САД обезбедуваат 119 милиони…

САД обезбедуваат 119 милиони долари на вакцини…

САД ќе обезбеди 40 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРИ помош…

Американскиот Сенат денеска гласа за одобрување на…

САД го уништија своето последно хемиско оружје

Соединетите Американски Држави ја уништија и последната ракета…