Објавено на:

Кинезите и Русите имаат план да градат нуклеарен реактор на Месечината

t

Русија и Кина ја разгледуваат можноста за поставување нуклеарен реактор на Месечината меѓу 2033 и 2035 година, што еден ден ќе овозможи изградба на населба на Месечината, изјави денеска директорот на руската вселенска агенција „Роскосмос“, Јуриј Борисов.

„Сериозно го разгледуваме проектот за испорака и инсталирање енергетски реактор на површината на Месечината заедно со нашите кинески колеги“изјави Борисов, кој претходно ја извршуваше функцијата заменик министер за одбрана.

Тој додаде дека соларните панели нема да можат да произведат доволно електрична енергија за напојување на идните населби на Месечината, додека тоа би се постигнало со нуклеарната енергија. Според него тоа е голем предизвик, бидејќи треба да се изведе без човечко присуство.

Во Русија моментално се активни 11 нуклеарни централи, додека во Кина се активни 55 нуклеарни реактори. Борисов потврди и дека Русија планира да изгради товарен вселенски брод на нуклеарен погон.

„Сите технички прашања поврзани со проектот се решени, но немаме решение за ладење на нуклеарниот реактор. Тоа би била киклопска структура, која благодарение на нуклеарниот реактор и моќните турбини ќе пренесува големи товари од една до друга орбита, ќе собира вселенски отпад и ќе врши бројни други активности“, наведе Борисов.

Минатата година не успеа првата руска лунарна мисија, по 47 години, откако леталото Луна-25 излезе од контрола и се урна.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Путин: Русија мора секогаш да биде чекор…

Русија мора секогаш да биде чекор понапред…

Путин: Руската одбранбена индустрија ги исполнува задачите…

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека руската…

Членките на НАТО кои се соседи со…

Шест земји членки на НАТО, кои се…

Столтенберг го повика НАТО да ги укине…

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг ја…

Маск е против американските такси за кинеските…

Извршниот директор и сопственик на „Тесла“ Илон…