Ковачевски: Во ВМРО-ДПМНЕ може да станете лесно претседател на партија, со пишани делегати

t

Видов една изјава на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ дека Пендаровски можел да има со него тв соочување ама кога ќе станал претседател на СДСМ, но многу полесно се станува претседател на ВМРО-ДПМНЕ со делегати пишани по список, рече денеска претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски во одговор на новинарско прашање.

-За да станете претседател на СДСМ треба да одите на гласање непосредно од страна на сите членови и јас сум избран со над 40 000 гласов. Додека во ВМРО-ДПМНЕ можете да станете претседател во сала во  Фолк Фест Валандово, со 400 делегати, ќе ви ги пишат во список, така да таму веројатно многу полесно се станува претседател на партија, рече Ковачевски.

Исто така слушнав една изјава која што се однесува на тоа дека некој мои паартиски другари кој што се спремале да ме заменат овде и тоа сакам да го прокоментирам бидејќи е дел од  јавниот дискурс и политичка дискурсија, доде тој.

-Прво, тие кој што ги споменуваа претседателот на ВМРО-ДПМНЕ од мене веќе изгубиле на изборите во СДСМ со над 35 000 гласови и затоа што ќе се случува во СДСМ после било кој конгрес кој што се редовни согласно  статут тоа одлучува членовите на партијата на непосредни гласови како што го нема ниту една друга политичка партија, рече Ковачевски. 

Она што јас можам да ви го кажам како наша политичка прогноза и реална прогноза според истражувањето на јавното мислење не она што го гледаме, веќе цела држава знае како се прави на Националниот сервис, е победа на претседателот Пендаровски во вториот круг на  претседателските избори и победа на коалицијата за европска иднина, формирање на нова проевропска влада на Македонија по парламентарните избори на 8ми мај, потенцираше претседателот Димитар Ковачевски.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ковачевски на средба со поранешните лидери на…

Претседателот на СДСМ во оставка Димитар Ковачевски…

Петров ги подбра пратениците на СДСМ: Срам…

Срам ме изеде што денеска никој од…

Сѐ уште нема конечен договор меѓу ЗНАМ…

– Сѐ уште нема конечен договор, тоа што…

Почнаа преговорите меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ЗНАМ за…

Вчера вечер во просториите на Движењето ЗНАМ…

Петровска: За Сиљановска и ВМРО-ДПМНЕ Македонија нема…

Откако новата претседателката Гордана Сиљановска -Давкова не…