Објавено на:

Кривична пријава за несовесно работење и фалсификување за вработен во МВР

t

Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди при МВР поднесе кривична пријава против З.Л., самостоен инспектор во Регионален центар за гранични работи Југ, поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „несовесно работење во службата” и „посебни случаи на фалсификување на исправи”.

Пријавениот, во својство на претседател на комисија за утврдување на дисциплинска одговорност на РЦ Југ и РЦ Запад, во два наврати пропуштил во законски предвиден рок да спроведе дисциплински постапки против една вработена, при што на одлуката со која се прекинува постапката за утврдување на дисциплинска одговорност против вработената го фалсификувал потписот на заменик член на комисијата. Одделот за внатрешна контрола ќе поднесе предлог за поведување на постапка за кршење на работниот ред и дисциплина и пријавениот ќе биде отстранет од своето работно место до завршување на постапката.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Три хеликоптери, 100 припадници на АРМ…

Два армиски хеликоптери, еден хеликоптер на МВР…

Никој не го натерал починатото момче да…

СВР Скопје го расчисти кривично правниот настан…

(Видео) Хеликоптерот на МВР исфрли 48 тони…

Денеска (11.07.2024) од раните утрински часови хеликоптер…

(Видео) Петровска: Дали за помошник министер во…

Поранешната министерка за одбрана и актуелна пратеничка…

АХВ И МВР спречија шверц на јагниња

Инспекциските служби на агенција за храна и…