Објавено на:

Лавров: НАТО е геополитички проект на колонизација на територии по распадот на СССР

t

Русија неодамна му понуди на Западот свој предлог за договор за безбедносните гаранции, за кој Лавров вели дека не е ултиматум, но дека разговорите за тоа не можат да траат бесконечно, пренесува ТАС.

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска оцени дека НАТО е геополитички проект на колонизација на територии по распадот на Советскиот Сојуз и Варшавскиот пакт.

„НАТО е чист геополитички проект за колонизација на територии без господар по исчезнувањето на Варшавскиот пакт и распадот на Советскиот Сојуз. Затоа и го прават тоа“, рече Лавров во интервју за каналот на Соловиев на Јутјуб.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Столтенберг: Светот ќе плаќа висока цена ако…

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска…

Песков дециден: Враќање на Крим во Украина…

Изјавата на украинскиот претседател Володимир Зеленски дека…

ЕУ изрази жалење што Руската Дума донесе…

Европската унија изрази жалење за усвојувањето од…

Зеленски: Уништувањето на инфраструктурата нема да нè…

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, изјави дека…

Спречен терористички напад на Турски тек!

Федералната служба за безбедност на Русија (ФСБ)…