Објавено на:

Лавров: НАТО е геополитички проект на колонизација на територии по распадот на СССР

t

Русија неодамна му понуди на Западот свој предлог за договор за безбедносните гаранции, за кој Лавров вели дека не е ултиматум, но дека разговорите за тоа не можат да траат бесконечно, пренесува ТАС.

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска оцени дека НАТО е геополитички проект на колонизација на територии по распадот на Советскиот Сојуз и Варшавскиот пакт.

„НАТО е чист геополитички проект за колонизација на територии без господар по исчезнувањето на Варшавскиот пакт и распадот на Советскиот Сојуз. Затоа и го прават тоа“, рече Лавров во интервју за каналот на Соловиев на Јутјуб.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Захарова: Поради вежбите на НАТО во Финска,…

Маневрите на НАТО во близина на границите…

Поради корупција уапсен е рускиот заменик министер…

Русија уапси министер поради примање мито.  Рускиот…

Лавров се заканува? Западот е на работ…

Западот е на работ на директен воен…

Русија и Кина потпишаа Меморандум за соработка…

Врховниот командант на руската морнарица, адмирал Александар…

Пентагон: Украина ќе ја добие помошта за…

Откако американскиот Конгрес го одобри пакетот воена…