Лавров: Русија нема да биде понижена и да ја моли Америка да ги укине санкциите

t

Русија никогаш не побарала од САД укинување на санкциите, нема да „трча“ по САД и да се понижува, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров во интервју за каналот „Соловјев лајв“ на Јутјуб. – Пренесува Спутник

„Никогаш не сме побарале никого да ги укине нашите санкции. „Нема да се понижуваме пред никого“, рече тој.
Како одговор на забелешката на лидерот дека Русија официјално се смета за „непријател“ во Америка, Лавров рече дека е точно дека тие имале таков став, но дека Русија нема да трча по нив и да ги моли да ги укинат санкциите и да не го сметаат за непријател.

Министерот за надворешни работи на Русија додаде дека руското раководство не планира Русија да ја претвори во опколена тврдина, меѓу другото поради притисокот од санкциите.
Односите меѓу Русија и западните земји се влошија поради ситуацијата во Украина и околу Крим, кој повторно се обедини со Русија по референдумот одржан на полуостровот. Западот воведе санкции кон Русија, обвинувајќи ја за мешање.

Москва презеде контрамерки, иницираше политика на замена на увозот и постојано изјави дека е контрапродуктивно да се разговара со неа на јазикот на санкциите. Русија исто така во неколку наврати изјави дека не е страна во конфликтот во Украина или предмет на договорите од Минск.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украина се закани: Нема да учествува на…

Украина се закани со бојкот на Летните…

(Видео) Српски навивачи во Мелбурн извикуваат „Србија-Русија“…

Српски навивачи денеска се собраа пред стадионот…

Протераниот украински политичар Медведчук: Денес не постои…

Украинскиот политичар Виктор Медведчук ја нагласи важноста…

Не се доволни тенковите: Зеленски сега бара…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги поздрави одлуките…

Германската МНР: Ние водиме војна против Русија

Шефот на германската дипломатија Аналена Бербок изјави…