Мицкоски дециден: Гоце е Македонија – бараме да се признае македонското малцинство во Бугарија

t

Во изјава за медиумите пред Црквата Сцети Спас, Мицкоски истакна дек гоце Делчев е Македонец.

Ова се одговорите на новинарските прашања:

На новинарско прашање како го коментира заедничкото славење на Делчев со Бугарија, Мицкоски одговара:

“Ако се слави 150 годишнината од раѓањето на големиот Македонец и Македонски син, немам против.”

На прашањето што значи за него Делчев, Мицкоски одговара кратко и јасно : “Македонија! Тоа што денеска овие што имаа привилегирана положба, а не славеа со народот, тие не се Македонија “.

Новинарите прашаа какви отстапки барале Бугарите на средбата со Мицкоски, на што тој рече дека не барале никакви остстапки.

“Тие бараат да се промени нашиот Устав за да се вметнат незначителен дел Бугари во Македонија, а не се спремни да признаат значителен дел Македонци во Бугарија. ”

“Не се подготвени да ја тргнат срамната фуснота од македонскиот јазик кој е различен од бугарскиот.”

Мицкоски кажа дека барањата 4+1 се парада со која Бугарија ја злоупотребува положбата на членка на ЕУ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Апасиев за Мицкоски: ги саботирате протестите, додека…

Каде се чуло и видело, најголема опозициска…

БОМБА НА БУГАРСКИТЕ МЕДИУМИ: Идејата за Бугари…

Одлуката на американското Министерство за финансии да…

(Видео) Мицкоски повика на испраќање на македонска…

Да испратиме војска во НАТО, побара во…

Мицкоски до Ковачевски: Достоинството или го имаш,…

Достоинство или го имаш или воопшто го…

Мицкоски: Идната недела ќе поднесеме интерпелација за…

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ идната работна недела…