Објавено на:

Монструм ја убил штотуку родената ќерка: Сакал првороденото дете да биде машко

t

Пакистанската полиција денеска уапси маж осомничен дека го убил своето седумдневно девојче, затоа што сакал неговото првородено дете да биде машко, соопштија властите во градот Мјанвали.

Бебето по име Џенет, што на официјалниот урду јазик во Пакистан, значи „рај“, било застрелано со огнено оружје во понеделникот неколкупати, соопшти полицијата.


Осомничениот е уапсен во близина, се вели во извештајот на полицијата.

Организациите за човековите права предупредуваат дека девојчињата и жените во Пакистан редовно се соочуваат со насилство од најразлични причини. Оваа земја е на трето место над последнoто, во однос на родовата еднаквост, се наведува во извештај на Светскиот економски форум за 2021 година.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Хорор во Њујорк: Вооружен маж уби најмалку…

Бројот на загинати се искачи на 10,…

Велешанец му се заканувал на месар дека…

Основното јавно обвинителство Велес поведе постапка против…

Хорор: Проститутка ги дрогирала и убивала нејзините…

Анџелина Барини (43) плачеше на суд кога…

Хорор во Скопје: Ќерка ја нападнала мајката…

26-годишна скопјанка е уапсена откако во нејзиниот…

Хорор во Москва: Поранешен функционер на Кремљ…

Поранешен функционер на Кремљ и потпретседател на…