МПЦ против Коледе, бадникарските огнови и лепчето со паричка: Забранија поповите да учествуваат

t

Отецот Бобан од Македонската православна црква (МПЦ) информира дека постои одлука на Скопската епархија, според која свештениците и поповите не смеат да учествуваат на коледарските огнови и да вршат богослужба.

– Вакви огнови ја губат смислата. Литургијата и богослужбата се правилен момент. Коледарските огнови ја губат традицијата. Порано се пееле побожни песни, а денес е сосема различно. Сега гледаме конзумација на алкохол и мрсна храна на ваквите настани во време на строг пост, како и ора и песни кои немаат никаква поврзаност со верата и Бога. Овие не се христијански обичаи и го губат христијанскиот елемент. Сепак верувам дека граѓаните имаат слух, рече отецот Бобан во гостувањето на Дневникот на ТВ Сител.


Отецот смета дека ова не е традиција, поради тоа што не се чествува насекаде низ Македонија.

Свештеното лице исто така информира дека лепчето со паричка не е традиција на Божиќ.

-Увезен е кај нас ваквиот обичај. Лепчето се крши само за Василица, додаде отецот Бобан.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Укината зaбpaната за тешки товарни возила на…

Се укинува забраната за тешки товарни возила…

Oграбена црквата „Константин и Елена“ во центарот…

На 20.01.2022 во 09.40 часот било пријавено…

Охриѓанец фатил докторка за врат да ја…

62 годишна докторка инфектолог нападната од пациент…

Заразен патријархот на СПЦ

Српскиот патријарх Порфириј е позитивен на коронавирус,…

На овој патен правец утрово забрана за…

Поради интензивни врнежи од снег воведена е…